FIBA 3×3 World Cup 2019 – dzień 6 – złoto dla USA i Chin. Początek nowej ery?

Mistrzostwa Świata za nami. Polacy na trzecim miejscu, Serbowie bez medalu!

O fenomenalnym meczu naszej reprezentacji o brązowy medal już pisaliśmy. Czas uzupełnić opis ostatniego dnia amsterdamskiej imprezy. Tradycyjnie zaczynamy od mężczyzn.

Panowie

W pierwszym półfinale Polska zmierzyła się z USA. Dzień wcześniej pisaliśmy, że to najtrudniejszy możliwy przeciwnik, że wolelibyśmy Serbię, itd. Wszystko się sprawdziło, może poza tym, że nawet Kareem Maddox trafił za dwa 🙂 Po sześciu minutach przegrywamy 18:1!

• Marcin Sroka – 0 punktów

Amerykanie 9/15 za dwa(!), 4/5 za jeden.

TEN MECZ TRZEBA ZAPOMNIEĆ JAK NASZYBCIEJ, CZEKAMY NA PRZECIWNIKA W WALCE O BRĄZ!

Serbowie walczą w drugim półfinale z Łotyszami. Obie drużyny znają się świetnie, kolejny raz fundują nam świetne widowisko i emocje do samego końca:

Końcowy wynik to 22:19 dla Łotwy. W finale mamy więc USA i Łotwę, Polska gra z Serbią o trzecie miejsce! Rok temu przegraliśmy z nimi półfinał 19:21 po szczęśliwym rzucie przez ręce, a później w meczu o brąz pokonali nas Słoweńcy.

No to teraz jesteśmy kwita!

Polska z brązowym medalem Mistrzostw Świata w koszykówce 3×3!

Czas na Wielki Finał. Łotysze walczą do samego końca, ale praktycznie przez cały mecz są pół kroku za faworytami:

Końcowy rezultat meczu to 18:14. Stało się, USA po raz pierwszy mistrzem świata w koszykówce 3×3.  Tego tytułu brakowało im do kolekcji. Damon Huffman, Canyon Barry, Robbie Hummel, Kareem Maddox przechodzą do historii.

Jesteśmy też świadkami końca pewnej ery. Dominacja Serbii zakończona. Czas, w którym koszykówka 3×3 była poza zainteresowaniem Amerykanów, minął. Finałowy dzień rozegrano przy pełnych trybunach, koszykówkę 3×3 znajdziecie dziś we wszystkich polskich mediach. To był historyczny Dzień Ojca, nie tylko dla Ricka Barry’ego.

Zapamiętajcie ten moment.

Końcowa klasyfikacja mistrzostw:

Najlepsza trójka turnieju panów to:

• Robbie Hummel (USA) – wybrany również MVP całych mistrzostw.
  • Karlis Lasmanis (Łotwa)
  • Michael Hicks (Polska) – król strzelców, z wynikiem 71 punktów w 7 meczach, dla porównania drugi w tej klasyfikacji Lasmanis zdobył 48 oczek, a Hummel 46!

GRATULUJEMY!!!

Panie

Jako pierwsze zmierzyły się ze sobą Chinki i Australijki. Trochę kibicowaliśmy tym drugim, przed meczem wydawało się że to jedyny zespół, który może zagrozić rozstawionym z jedynką zawodniczkom z Państwa Środka. I rzeczywiście, choć Chinki prowadziły przez cały mecz, na minutę do końca ich przewaga stopniała do jednego punktu. Pół minuty przed końcem mamy remis! Dogrywka!!

Po meczu płakały zarówno zwyciężczynie jak i przegrane 🙂

W drugim półfinale górą Węgierki, prowadzone przez bezbłędną w rzutach z dystansu Dorę Medgyessy:

Chiny i Węgry zmierzą się w walce o złoto!

Mecz o trzecie miejsce to właściwie dwa spotkania w jednym. Przegrana z Chinkami kosztowała chyba Australijki zbyt wiele. Po dwóch minutach prowadziły 2:0, po trzech 5:3, by ostatnie 4 minuty meczu przegrać 1:11!

Finał niestety bez historii, wyraźne prowadzenie Chin od początku do końca meczu.

Chinki nie przegrały w tym turnieju żadnego meczu i zasłużenie kończą na najwyższym stopniu podium.

Tytuł królowej strzelczyń zdobyła Bec Cole z Australii, a do najlepszej trójki turnieju wybrano:

• Jiayin Jiang (Chiny) – MVP całych mistrzostw.