Tokio 2021- przygotowania w kraju i na świecie

Reprezentacje zbierają się na obozach i rozgrywają turnieje przygotowawcze. FIBA sprzedaje bilety na turniej kwalifikacyjny.

Do debiutu koszykówki 3×3 na igrzyskach zostało niewiele ponad trzy miesiące. Do turnieju eliminacyjnego – półtora. Rozpoczął się najistotniejszy dla naszej dyscypliny czas.

Turniej przygotowawczy w Nowym Sadzie wygrali… Serbowie

W weekend rozegrano turniej “3×3 National Teams Tournament 2021!” z udziałem reprezentacji Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Francji, Niemiec, Holandii, Kataru, Rosji, Turcji oraz dwóch ekip gospodarzy, grających jako Serbia i Serbia 2.

Z Czechami i Turkami spotkamy się w turnieju kwalifikacyjnym pod koniec maja. Pierwsi nie mieli szczęścia w losowaniu. Jak się okazało, trafili do grupy z dwiema najlepszymi drużynami turnieju. Ale nie uprzedzajmy faktów. Nasi południowi sąsiedzi najpierw walczyli do końca z Austriakami:

Aby później gładko ulec drugiej drużynie Serbii (Bulut, Majstorovic, Ratkov, Vasic):

Warto podkreślić, że w pierwszym meczu tej grupy Austriacy pokonali Serbów 21:19!

Turcy na początek dostali lekcję od najlepszej ostatnio drużyny na świecie, Holandii. Widoczny brak doświadczenia i zgrania starali się przykryć mocną obroną, z wiadomym efektem:

Z Francją było już trochę lepiej, przynajmniej na początku:

W fazie grupowej, poza wyżej wymienionymi, z turniejem pożegnali się Niemcy (zdecydowała minimalna porażka z Chorwacją) i Belgowie (małymi punktami – wygrali z mocną Rosją, przegrali z Katarem).

W ćwierćfinałach doszło do bratobójczego pojedynku. Serbia 2 zmierzyła się z Serbią 1 (Kovacevic, Dugosija, Savic, Stojacic) i… zdecydowanie wygrała (21:10). W najlepszym meczu Holendrzy pokonali Rosjan 20:18, Francja wygrała z Katarem, a Austria z Chorwacją.

Rewelacyjni Austriacy w finale! To chyba największa niespodzianka tego turnieju, w półfinale pokonali Holendrów zachowując czyste konto. W drugiej parze gospodarze odprawili Francuzów.

W finale byliśmy świadkami udanego rewanżu za porażkę w grupie – Serbowie tym razem wyraźnie (21:11) pokonali Austriaków i Dusan Bulut mógł cieszyć się z kolejnego wygranego turnieju. Jeżeli ten człowiek nie zawiesi w Tokio na szyi złotego medalu to będzie to niesprawiedliwość dziejowa. MVP turnieju został jednak wybrany Mihailo Vasic:

Turniej kwalifikacyjny w Graz – 26-30 maja

Bilety na to wydarzenie są już w sprzedaży losowaniu. Na stronie turnieju znajdziecie dokładną instrukcję i cennik. Poza dużą dozą szczęścia należy przygotować co najmniej 239 euro. A tak naprawdę to 339 euro, zakładamy że chcecie obejrzeć spotkania Polaków. Dobra wiadomość jest taka, że nie kupujecie pojedynczego miejsca tylko “box” mogący zmieścić 8 osób. Chyba że z powodu wiecie-czego limit zostanie zmniejszony.

W naszej grupie A poza Czechami i Turkami zagramy z Brazylią i Mongolią.

Polska reprezentacja trenuje w Zakopanem

Tymczasem nasza kadra rozpoczęła właśnie tygodniowe zgrupowanie. Trener Piotr Renkiel powołał na nie 12-osobową ekipę w składzie:

 • Maciej Adamkiewicz (13 w Polsce wg rankingu FIBA)
 • Mateusz Bierwagen (43)
 • Łukasz Diduszko (16)
 • Michael Hicks (2)
 • Arkadiusz Kobus (20)
 • Mariusz Konopatzki (8)
 • Mateusz Kostrzewski (454)
 • Kacper Młynarski (474)
 • Paweł Pawłowski (4)
 • Szymon Rduch (1)
 • Marcin Sroka (5)
 • Przemysław Zamojski (3)

Ciekawe czy w trakcie obozu obejrzą sobie powyższe mecze?

Fot. fb.com/3x3Serbia/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*