Mistrzostwa Europy FIBA 3×3 2023. Serbowie zdobywają kolejny tytuł w tym roku!

Serbowie triumfują już 5 raz z rzędu! Podsumowanie Europe Cup 2023.

Panowie

Play-in

Rozgrywki play-in w tym roku obyły się bez większych zaskoczeń – większość meczy wygrywali faworyci. Jedynym odstepstwem od normy okazała się reprezentacja Czech, która wygrała mecz o wyjście z grupy z Niemcami! Zobaczcie sami, emocje pod koniec były niesamowite:

Świetny mecz zagrały również reprezentacje Serbii oraz Austrii! Pomimo świetnego startu Austriaków, podczas którego zdążyli ustanowić wynik na 18:12 na ich korzyść, Serbowie walczą do ostatniej sekundy spotkania, w której Stojacic rzuca na 21:20 i kończy mecz o pierwsze miejsce w grupie A! Musicie to obejrzeć:

Na rozgrywkach grupowych swoją grę zakończyły reprezentacje Chorwacji i Cypru. Ci drudzy w dwóch rozegranych meczach rzucili w sumie… 13 punktów. Z Belgią przegrali 3:21:

A poniżej komplet tabeli rozgrywek grupowych u mężczyzn

Ćwierćfinały

Ćwierćfinały rozpoczął mecz Serbii z Holandią, który szybko zamienił się w walkę na krew i życie. Serbia jednak zakończyła mecz na trzy sekundy przed regulaminowym czasem gry z wynikien 21:19! Holendrzy mieli aż cztery szanse na wygranie rzutem za 2, jednak szczęście tym razem było po stronie Serbów:

Kolejny ćwierćfinał rozegrał się między Czechami i Łotwą. Twarda lekcja i zderzenie ze ścianą dobrze grających w eliminacjach Czechów, mecz kończy się 17:11 dla Łotyszy:

Trzeci z kolei mecz ćwierćfinałowy między Belgią i Litwą o dziwo poszedł naszym sąsiadom bardzo gładko – wygrali prawie 3 i pół minuty przed czasem z linii rzutów wolnych – wynikiem 21:12!

W ostatnim meczu w tej fazie – również zakończonym na 3 minuty przed czasem, zagrały Francja i Austria. Pomimo, świetnej gry obu stron to Francuzi odskoczyli pod koniec Austriakom, doprowadzając do wygranej 21:16:

Półfinały

W pierwszym półfinale zmierzyły się ze sobą Serbia oraz Łotwa. Kolejne zwycięstwo Serbów 21:18, daje im miejsce w finale. Co ciekawe, jest to dokładna powtórka półfinału mistrzostw świata 2023!

Drugi półfinał rozegrał się pomiędzy Francją i Litwą. Litwini utrzymują bezpieczne prowadzenie przez znaczną część meczu, co ostatecznie prowadzi ich do finału. Spotkanie zakończyło się wynikiem 21:16:

Finały

Mecz o trzecie miejsce

Z pewnością najciekawszy mecz turnieju, jeszcze nie widzieliśmy czegoś takiego w meczu o brąz! Łotwa przegrywała z Francją 3:12 na pięć minut do końca spotkania! Jednak ostatecznie to Łotysze stanęli na podium rzucając 19 punktów w drugiej połowie meczu i wygrywając z Francuzami 22:19!!! Musicie to zobaczyć na własne oczy:

Finał

W finale zmierzyły się Serbia z Litwą, dając świetny i lekko brutalny pokaz koszykówki. Jednak szczęście po raz kolejny jest po stronie Serbii – rzut za dwa Stojacica wpada i kończy turniej wynikiem 22:20, czyniąc Serbów jego ponownymi zwycięzcami – bronią tytułu już czwarty raz z rzędu!

A tak oto prezentuje się turniejowe drzewko mężczyzn już po całkowitym uzupełnieniu. Świetne mecze i dużo emocji w tym roku!

MVP turnieju został wybrany Strahinja Stojacic, a królem strzelców został Karlis Lasmanis z 41 punktami. Gratulujemy!

Panie

Play-in

U pań w fazie play-in, podobnie jak u mężczyzn, obyło się bez większych zaskoczeń. Wyjątkiem pozostały tylko zawodniczki Portugalii, które pokonały Węgierki będące zdecydowanym faworytem tego spotkania – pozwoliło im to wejść do ćwierćfinałów. Francja, jako faworyt turnieju, dominuje swoją grupę odsadzając Czeszki i Ukrainki. Świetnie poradziły sobie również Włoszki, które zapracowały na pierwsze miejsce w grupie w meczach z Niemcami i Izraelem.

Grupowe tabele pań:

Kolejna faza turnieju – ćwierćfinały – okazały się już mniej przewidywalne. W pierwszym z nich, Portugalki, pomimo zajmowania jednej z najsłabszych pozycji rankingowych w turnieju, pokonały faworytki mistrzostw, czyli Francuzki 13:7.

W kolejnym, równie zaciętym i długim ćwierćfinale, Holandia wygrała z Niemkami 12:10 i zarezerwowała sobie miejsce w półfinałach. Świetny comeback Holenderek, polecamy zobaczyć:

Pozostałe dwie ćwiartki, rozegrane w zestawieniach: Włochy – Hiszpania oraz Litwa – Czechy, zakończyły się pewnymi wynikami 21:9 dla Włoszek i 21:14 dla Litwinek.

Półfinały

W pierwszym półfinale zmierzyły się Holadnia i Portugalia. Holenderki wygrywają 19:13 kończąc passę Portugalek i tym samym dostając się do finału.

Drugi można właściwie nazwać robieniem miazgi z Litwinek przez Hiszpanki. Z resztą wynik 21:6 mówi sam za siebie…

Finały

Mecz o trzecie miejsce zagrały ze sobą drużyny Portugalii oraz Litwy. Litwinki, pomimo okropnego dla nich półfinału, starają się jakoś zadośćuczynić fanom i wygrywają z Portugalkami spokojną przewagą 22:14. Pomimo porażki był to świetny turniej dla Portugalek, odniosły duży sukces w porównaniu do ubiegłych lat. Tym samym Litwa staje na podium w obydwu kategoriach turnieju 🙂

Finał

Finał okazał się prawdopodobnie najbardziej emocjonującym meczem po całego turnieju! Wyrównane spotkanie, ostatnie minuty Holenderki robią wszystko by odrobić 4 punktową przewagę Hiszpanek i kończą turniej na pierwszym miejscu podium wynikiem 21:18! Na prawdę dobry finał, zobaczcie sami:

Komplet spotkań u pań na jednym obrazku:

MVP turnieju została wybrana Noortje Driessen, a tytuł królowej strzelców zgarnęła Vega Gimeno, która zdobyła 32 oczka w turnieju.