Niemki triumfują w pierwszym turnieju cyklu FIBA 3×3 Women’s Series 2022.

Rozstawione z numerem 1 dziewczyny zza naszej zachodniej granicy, pokazały że można wygrywać turnieje najwyższej rangi bez zmiennika w drużynie. Bardzo dobrze zaprezentowały się również Polki, zajmując 4 lokatę.

Chodź nasza uwaga w ubiegły weekend zwrócona była głównie na World Tour w Manili, nie umknęły nam rozgrywki kobiet. Tel-Awiw był gospodarzem turnieju otwarcia cyklu rozgrywek FIBA 3×3 Women’s Series 2022, sprawdźmy co tam się wydarzyło.

Jak grały Polki?

Nasza kadra wystąpiła w składzie:

  • Aldona Morawiec
  • Klaudia Sosnowska
  • Klaudia Gertchen
  • Dominika Owczarzak

Grupa A

W meczu otwarcia, niżej rozstawione reprezentantki Litwy, po dobrej grze całej rotacji, wygrały po wyrównanym spotkaniu 17-14 z reprezentacją Niemiec grającą od początku w trójkę, bez zmienniczki. Po pierwszej wygranej, w drugim spotkaniu podejmowały reprezentację Hiszpanii. Znów zagrały mądrze, Hiszpanki ani raz nie stanęły na linii rzutów wolnych. Litwa wygrała 21-17 i tym samym zapewniła sobie pierwsze miejsce w grupie A. W meczu pokonanych rozstawione z numerem jeden Niemki zmierzyły się z Hiszpankami. Po bardzo wyrównanym spotkaniu, które do końca mógł “pójść w dwie strony”, zwyciężyły reprezentantki Niemiec 17-15 i to one awansowały do ćwierćfinału z drugiego miejsca. 

Grupa B

Rywalizacja w grupie B rozpoczęła się pojedynkiem Francji z Rumunią. Trójkolorowe bez większych problemów uporały się z rywalkami 17-9. W drugim spotkaniu Rumunki uległy mongolskiej drużynie Ulaanbaatar Amazons 10-13 i tym samym zakończyły rywalizację na fazie grupowej. W pojedynku zwycięskich drużyn tej grupy lepsze okazały się reprezentantki Francji, które rozgromiły rywalki 21-5, dzięki znakomitej Victorii Majekodunmi, która w tym spotkaniu zdobyła 10 punktów.

Grupa C

Na początku zmagań w kolejnej grupie przeciwko sobie zagrały reprezentacje Holandii i Izraela. Sporo niecelnych rzutów, po nerwowej końcówce górą Holandia 15-13 . W drugim meczu Izrael pokonuje reprezentantki Mongolii 21-15. W ostatnim spotkaniu grupy Holandia ogrywa Mongolię 17-10.

Grupa D

W pierwszym spotkaniu grupy, japońska drużyna EXE Wing pokonuje Holenderską Reprezentację U24. W drugim, reprezentacja Polski zagrała przeciwko Japonkom. Po wyrównanym meczu górą Polki 15-13, a najlepiej punktowała Dominika Owczarzak (7 punktów). Ostatnie spotkanie fazy grupowej to prawdziwy thriller. Na niecałe 3 minuty do końca Polki prowadziły 7 punktami, ale szybko dały się dogonić rywalkom. Na szczęście w końcowej minucie zimną krew zachowała Dominika trafiając ważne punkty. Wygrywamy 16-15. Dziewczyny wywalczyły awans z pierwszego miejsca w grupie. Brawo!

Ćwierćfinały

W pierwszym ćwierćfinale górą Litwinki, które bez problemu pokonały drużynę Izraela 21-13. Litwinki trafiły zza łuku pięciokrotnie, zawodniczki Izraela ani raz. Najwięcej punktów zdobyła Kamile Nacickaite (9p). 

Drugi mecz ćwierćfinałowy to pojedynek polsko-mongolski. W dobrym stylu pokonujemy ekipę Ulaanbaatar Amazons 19-9, tym razem najlepiej punktującą była Klaudia Gertchen (7 punktów). Nasze zawodniczki meldują się w półfinale turnieju !!!

W kolejnym spotkaniu Francja rozprawia się z EXE Wing 21-9. W tym spotkaniu trójkolorowe były bardzo skuteczne, drużynowo 9/9 za 1, 6/9 za 2. Reprezentacja Francji wkracza pewnym krokiem do półfinału. 

Ostatni mecz zdecydowanie  najbardziej wyrównany. Niemki po ciężkiej przeprawie zwyciężają 10-8 z Holenderkami.

Półfinały

W półfinale kończy się przygoda naszych zawodniczek, niemoc zza łuku (0/13) spowodowała że uległy drużynie Litwy 10-19, kończąc turniej na bardzo dobrym, 4 miejscu. Najlepiej w tym spotkaniu punktowała Kamile Nacickaite (8 punktów).

W drugim meczu reprezentantki Francji przegrały z Niemkami 17-20. Zawodniczki z Francji nie znalazły sposobu na Sonje Greinacher, która w spotkaniu półfinałowym zanotowała aż 11 punktów i 8 zbiórek.

Finał

W finale mieliśmy powtórkę z meczu otwarcia, tyle że tym razem lepsze okazały się, grające cały turniej bez zmienniczki, Niemki, zwyciężając po zaciętym spotkaniu 17-14. W finale najlepiej punktująca zawodniczką była Alexandra Wilke (8 punktów), rywalki nie były w stanie jej zatrzymać, trafiła między innymi 3 rzuty za 2. Srebrny medal Litwinek to najlepszy rezultat w historii ich zmagań na FIBA 3×3 Women’s Series. Gratulacje. 

MVP jak i tytuł króla strzelców powędrował do numeru 1 światowego rankingu kobiet czyli Sonji Greinacher (38 punktów). 

Tabela końcowa turnieju:

Następny przystanek FIBA 3×3 Women’s Series 2022 już za niecały miesiąc czyli 28/29 Czerwca we francuskim Poitiers. 

fot. womensseries.fiba3x3.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*