Podwójny triumf Egiptu w Africa Cup 2019

Nadrabiamy zaległości. W dniach 8-10 listopada w stolicy Ugandy, mieście Kampala odbył się Africa Cup 2019. Zapraszamy na naszą tradycyjną relację z tej imprezy.


Panowie

W ubiegłym roku w rywalizacji panów triumfowali reprezentanci Wybrzeża Kości Słoniowej, przed Ugandą i Nigerią. Dokładną relację możecie oczywiście znaleźć na naszych łamach. Niestety, tym razem zwycięzcom sprzed roku nie było dane bronić tytułu, pod nieobecność Wybrzeża Kości Słoniowej za głównych faworytów do zwycięstwa uznawano drużynę z Nigru, Egiptu, Madagaskaru i Ugandy.

Już po spotkaniach w grupach okazało się, że Ci pierwsi (Niger) wcale nie byli tacy mocni i musieli pakować walizki już po pierwszym dniu zawodów. Pozostała trójka awansowała z pierwszych miejsc.

W grupie A najlepsi okazali się gracze z Kenii, a grono ćwierćfinalistów uzupełniły reprezentacje: Botswany, Mali, Demokratycznej Republiki Konga oraz Nigerii. Komplet wyników i tabeli grupowych przedstawiał się następująco:

Na ćwierćfinale udział w mistrzostwach zakończyli gospodarze z Ugandy, którzy dość wyraźnie ulegli reprezentacji Mali, w pozostałych meczach Kongo lepsze od Kenii, Egipt od Nigerii a Madagaskar od Botswany.

W półfinałach raczej bez emocji, Egipt łatwo uporał się z Madagaskarem, a Demokratyczna Republika Konga z graczami z Mali.

Mecz o trzecie miejsce był już bardzo zacięty, wynik wisiał na włosku niemal do ostatniej sekundy, choć dzięki uprzejmości realizatorów, ostatniej sekundy nie mogliśmy obejrzeć 🙂

Wielki finał zdecydowanie dla Egiptu, który jako jedyna drużyna w całym Africa Cup 2019 nie przegrała meczu:

Pełna drabinka fazy pucharowej:

I podium:

MVP zawodów wybrano Mido Mohameda z Egiptu, który przy okazji zgarnął koronę króla strzelców (49 punktów w pięciu meczach!). Gratulujemy!

Panie

W turnieju pań do grona faworytów zaliczano mistrzynie sprzed roku, zawodniczki z Mali, a także gospodynie z Ugandy, reprezentację Nigerii oraz Egiptu. Tym razem przewidywania się sprawdziły i wszystkie cztery drużyny przebrnęły fazę grupową i awansowały prosto do półfinałów:

W bardzo zaciętych półfinałach Egipt pokonał Ugandę, a zawodniczki z Mali uporały się z Nigerią. To trzeci z rzędu finał dla Mali! Czyżby 3-peat? O tym za chwilę. W meczu o brąz gospodynie rozprawiły się z reprezentacją Nigerii:

W wielkim finale Malijki … tym razem nie dały rady i musiały uznać wyższość pań z Egiptu, które dołączyły do swoich kolegów na pierwszym stopniu podium:

Tak wygląda pełny obraz drabinki pucharowej:

A tak końcowe podium:

MVP turnieju wybrano Soraye Mohamed z mistrzowskiej drużyny, która podobnie jak “inny” Mohamed (Mido) zdobyła również tytuł najlepiej punktującej zawodniczki turnieju. Wielkie brawa!

Na koniec mamy dla Was najlepsze 10 akcji Africa Cup 2019:

Fot. fiba.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*