Belgijki i Węgrzy tryumfują w FIBA 3×3 U18 Euro Cup

Z lekkim opóźnieniem, ale z największą przyjemnością zapraszamy na telegraficzny skrót z Mistrzostw Europy U18 FIBA 3×3. Turniej odbył się na przełomie sierpnia i września w węgierskim Debreczynie.

Dokładnie tym samym, który gościł przed tygodniem cykl World Tour Masters. Zobaczcie jak walczyły najlepsze młode adeptki i adepci 3×3 na naszym kontynencie.

Panie – faza grupowa

12 ekip żeńskich zostało podzielonych na cztery grupy po trzy zespoły. Za największą niespodziankę fazy grupowej należy uznać odpadnięcie z dalszej rywalizacji młodych Holenderek, ale po kolei.

W grupie A, rozstawione z jedynką Ukrainki pokonały zarówno Włoszki, jak i Hiszpanki. Mecz z tymi drugimi był najbardziej zaciętym i emocjonującym pojedynkiem tej grupy:

 

W grupie B doszło do wspomnianej już niespodzianki. Bezkonkurencyjne okazały się Belgijki, a w decydującym o awansie meczu Czeszki, po dogrywce lepsze od Holenderek:

W grupie C bez niespodzianek, choć z emocjami. Zarówno Łotyszki jak i Francuzki pewnie wygrały swoje mecze przeciwko zawodniczkom z Izraela, za to ich bezpośredni pojedynek trzymał w niepewności do samego końca:

Grupa D padła łupem faworyzowanych Rosjanek, za raz za ich plecami uplasowały się Węgierki, które musiały stoczyć prawdziwy bój z zawodniczkami z Litwy:

 


Panie – faza pucharowa

Swoje ćwierćfinały dość łatwo wygrały Rosjanki (przeciwko Czeszkom), Belgijki (przeciwko Węgierkom) oraz Hiszpanki, wygrywając z Łotyszkami. W jedynym zaciętym meczu ćwierćfinałowym Francuski po dogrywce zwyciężają z reprezentantkami Ukrainy:

W półfinałach wyraźne zwycięstwa Francuzek z Rosjankami oraz Belgijek z reprezentacją Hiszpanii.

W meczu o 3 miejsce pomimo szaleńczej pogoni, Hiszpanki nie dały rady reprezentantkom Rosji:

W wielkim finale, dość nieoczekiwanie Belgijki prowadzone przez niesamowitą Becky Massey okazały się o klasę lepsze od Francuzek:

 


Panowie – faza grupowa

Podobnie jak w przypadku pań, 12 ekip męskich przystąpiło do walki w fazie grupowej. Nie zabrakło niespodzianek, o czym przekonacie się już za moment 😉

W grupie A, rozstawieni z jedynką Ukraińcy musieli uznać wyższość zarówno Czechów jak i Niemców. To właśnie pojedynek naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów i pogoń tych drugich wzbudziła największe emocje w tej grupie:

 


W grupie B najlepsi okazali się zawodnicy z Rumunii, pokonując Hiszpanów oraz Greków. To właśnie mecz tych ostatnich z Rumunami, zakończony dogrywką był ozdobą spotkań tej grupy:

 


W grupie C aż “kipiało” od zaciętych spotkań. Najpierw młodzi Serbowie w dogrywce “wyszarpali” wygraną w meczu z gospodarzami:

Później Węgrzy, aby pozostać w turnieju musieli wygrać z reprezentantami Włoch. I… wygrali, choć do rozstrzygnięcia potrzebna była kolejna dogrywka:

W grupie D wyższość zarówno Francuzów jak i Rosjan musieli uznać Irlandczycy, kończąc udział w Mistrzostwach. W meczu o pierwsze miejsce kolejny zacięty pojedynek, kolejna dogrywka… ostatecznie górą Francuzi:


Panowie – faza pucharowa:

Na pierwsze emocje w fazie pucharowej musieliśmy czekać do półfinałów. W ćwierćfinałach swoje mecze wygrali Węgrzy, Hiszpanie Rumuni oraz Serbowie. Po raz kolejny gospodarze turnieju zafundowali swoim kibicom nie lada thriller. Która to już? Trzecia dogrywka z udziałem Węgrów? Trzecia zwycięska:

W drugim półfinale Serbowie wyraźnie lepsi od Rumunów.


W meczu o 3 miejsce bez żadnych problemów Hiszpania lepsza od Rumunii:

W wielkim finale rewanż za pojedynek grupowy. Tym razem lepiej zaczęli Serbowie i to gospodarze musieli gonić wynik. Jak się później okazało, pogoń okazała się skuteczna. W połowie regulaminowego czasu Węgrzy objęli prowadzenie, którego pomimo szaleńczej walki Serbów nie oddali do końca spotkania, i to oni ostatecznie zostali Mistrzami Europy! Wielkie brawa dla obu drużyn za niesamowitą walkę od pierwszej do ostatniej sekundy meczu.


MVP Mistrzostw wśród pań została wspomniana wcześniej Becky Massey, a wśród panów reprezentant Węgier Mate Mkanszki. Gratulacje!!!

 

Na koniec najlepsze 10 akcji całego turnieju w Debreczynie:

Mamy nadzieję, że nasza młodzież 3×3 już przy najbliższej okazji przebrnie przez kwalifikacje do kolejnej “dużej” imprezy i będziemy się mogli emocjonować także ich grą. Na pewno będziemy to robić w przypadku naszej reprezentacji seniorów, która już w najbliższy weekend będzie walczyć w Mistrzostwach Europy w Bukareszcie!

Fot. fiba.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*