Big3 – Zasady gry

Gotowi zobaczyć „stare” gwiazdy NBA w akcji 3×3? Oficjalna liga BIG3 startuje już za niecały miesiąc. Z tej okazji postanowiliśmy zapoznać się i Was z zasadami tego nowego „przedsięwzięcia”.

Nie wszystko jest dla nas do końca jasne, ale pożyjemy, zobaczymy…

Chłopaki będą grać na połowie “prawie normalnego” boiska. Prawie, bo z jakiegoś powodu ktoś wpadł na pomysł namalowania trzech okręgów z magiczną cyfrą 4 w środku…Nie znamy dokładnej odległości od kosza, ale na oko można stwierdzić że okręgi te znajdują się około 1 – 1.5 metra za łukiem. Celny rzut oddany z „4 Point Circle” (wystarczy że gracz będzie dotykał okręgu chociażby czubkiem lub piętą jednego z butów) będzie promowany 4 punktami. Poza tym normalnie, tzn. tak jak w NBA rzuty za 2pkt z wewnątrz oraz za 3pkt zza łuku.

Gra będzie toczyć się do momentu w którym jedna z drużyn uzyska 50 pkt. Przerwa następuje po 25 pkt którejkolwiek z drużyn. Drużyna musi wygrać różnicą 2 punktów.

Drużyny w Big3 będą 5-o osobowe. Oczywiście grać będą trzech na trzech.

Sama rozgrywka będzie dość podobna do tej znanej z FIBA 3×3 choć są też różnice. Po każdym celnym rzucie piłka wędruje do sędziego, który „daje” drużynie broniącej 3 sekundy na ustawienie się. Drużyna atakująca ma 5 sekund na wprowadzenie piłki do gry. Po defensywnej zbiórce piłka musi zostać wyprowadzona poza linie rzutów za 3 pkt (przez kozłowanie lub podanie). Teraz ciekawostka – po przechwycie lub „niedolocie” nie ma obowiązku wychodzenia z piłka za linie. Obowiązuje zasada 3 sekund w „trumnie” ale tylko w ofensywie. Drużyna ma 14 sekund na akcje ofensywną.

Faule/rzuty osobiste: za każdy faul przy rzucie przyznawane jest jeden rzut wolny “warty” tyle punktów za ile punktów był rzut (od 2 do 4). Najciekawsze jest to, że rzut wolny wart 2 punkty będzie oddawany z “normalnej” linii rzutów wolnych, rzut za “trzy” z linii rzutów za trzy a rzut za 4 punktowy z magicznych kółek z ceferką 4 w środku. Jeżeli pomimo faulu piłka wpada do kosza – dodatkowy rzut osobisty. Podobnie jak w Europie faule osobiste nie mają znaczenia. Faule drużyny już tak: 5 i każdy kolejny faul w trakcie jednej z połów będzie oznaczał 2 rzuty wolne i posiadanie. Pierwsze przewinienie techniczne – 2 rzuty wolne (za 1 punkt)  i posiadanie, każdy kolejny „dach” – 2 rzuty wolne (każdy za dwa punkty) i posiadanie. Coś czujemy że się chłopaki narzucają tych wolnych…

I co myślicie? Podobają się Wam nowe pomysły? Wydaje nam się że musimy to wszyscy najpierw zobaczyć „na żywo” żeby móc coś stwierdzić. Póki co z niecierpliwością czekamy na pierwsze mecze, które już 25 czerwca w Nowojorskim Barclays Center na Brooklynie.

P.S. Reguły uległy małym zmianom po pierwszym sezonie. Sam założyciel ligi tłumaczy je dla Was poniżej:

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*